Jezioro w Heggedal

< Poprzednie Następne >


Autor: dorota_zoz
Opis:
Półwalec, Foma, 2 zimowe tygodnie. Podziękowania dla państa W:)
Odsłon: 1470
Data dodania: 2013-04-20 00:15:35
Marek Jasiński [2013-04-22, 13:02 ]
Skanuj w jak największej :) Chyba że już totalnie się obraz rozpadnie, ja skanuję w 1200DPI, czasem dostaję od ludzi skany w większej rozdzielczości i pliki są już za duże jak na moje skromne możliwości obróbki. Inna sprawa, że do sieci to i 600DPI wystarcza, ale jak byś kiedyś chciała robić wydruki, to lepiej mieć większe skany. Co do łapania nieba - w sumie nie ma potrzeby, jeśli tylko górowanie czerwcowe się mieści (na ziemi więcej się dzieje, no chyba że wysokie drzewa i budynki chcesz łapać), w sumie można by przeliczyć, pod jakim kątem Słońce u Ciebie góruje w czerwcu, może się okazać, że dziurka w połowie wysokości będzie wystarczająca.
dorota_zoz [2013-04-22, 12:44 ]
Dzieki wielkie za wszystkie wskazowki! O wielu rzeczach nie wiedzialam, skaner to w ogole przerazajaca dla mnie maszyna. No i dziurka zawsze u mnie na srodku byla..a nie nieco kizej tak zeby uchwycic wiecej nieba. Uzywam blaszki z puszki po piwie ktora do tej pory najpierw od razu nakluwalam. Ale teraz sie poprawie. Uzywam pudeleczek po filmach, a w bezpiecznych miejscach duzych puszek i pudelek. Wczoraj naswietlilam pierwszy papierek w zenicie:-) Wyszlo super, tylko malutki obrazek bardzo. Do jakiej rozdzielczosci najlepier skanowac?
Donatien [2013-04-22, 12:23 ]
Zgadza sie :) blaszkę od piwa czy energetyka najpierw zeszlifuj do połowy jej grubości aż będzie klikać pod palcami :) potem przekłuwasz na jakiejś twardej powierzchni naciskając z góry...nawet zwykła igła zrobi mikro dziurkę:) potem ją zeszlifuj i gotowe ot cała filozofia:) ale najlepsza i tak jest folia stalowa z nierdzewki nie pamietam już grubości ale coś chyba 0,2mm:)
Marek Jasiński [2013-04-21, 11:47 ]
A, jeszcze jedno, z czego budujesz kamerki?
Marek Jasiński [2013-04-21, 11:46 ]
Zdecydowanie nie skanuj do JPG. Rób to do TIFF albo BMP (albo innego bezstratnego formatu). JPG jest kompresowany stratnie, negatywy przeważnie są dość słabo kryte, gdy sterownik skanera próbuje je skompresować to usuwa większość drobnych niuansów, które pojawią się dopiero po odrwóceniu do pozytywu o wyciągnięciu jasności i kontrastu. W ogóle to nie pozwól sterownikowi skanera robić czegokolwiek z obrazem ;) Zmieniając temat: w czym i czym robisz dziurki? W folii aluminiowej takiej jak do kanapek, czy w blaszce aluminiowej (lub jakiejś innej?). Alufolia do kanapek na dłuższą metę się nie sprawdza (choć często potrafi dać lepsze efekty niż szlifowana blaszka). A jeśli szlifujesz blaszkę, to można dowolnie mały otworek osiągnąć zwykłą igłą krawiecką - wybrzuszenie czubkiem igły, zeszlifowanie, nakłucie z przeciwnej strony i znowu szlifowanie, i tak do skutku - nie wbijasz całej igły tylko sam czubek. A do kalibrowania (nie dziurawienia, bo są za miękkie) gotowych otworków możesz wykorzystać igły od pinów insulinowych albo igły do akupunktury (najcieńsza jaką znalazłem to 0.15mm).
dorota_zoz [2013-04-21, 08:19 ]
Zeskanowane do jpg. Robić lepiej do bmp? Zaraz z resztą poczytam o obróbce dokładniej. Swoją drogą to niesamowite ile skan potrafi wyciągnąć szczegółów. Ta solarka była ściągnięta jakoś w listopadzie.. rzuciłam ją w kąt bo na tym papiersze ledwo co jakieś dwie szare plamki i kreske było widać.. No musze nabyć jakieś cieńsze igły. A wisi jeszcze 8 kamer, w każdej za duża dziurka..
Maciej Zapiór [2013-04-20, 16:21 ]
Fajne. Wieszaj tam w Norwegii na dłużej.
Marek Jasiński [2013-04-20, 15:43 ]
Fajne, mimo że malutkie. Ja bym to jeszcze raz przeskanował w większej rozdzielczości. Odbicie w wodzie niesamowite :)
Donatien [2013-04-20, 12:16 ]
Ładny solar:) dziurka za duża to na pewno no i skan hmmm skanujesz do jpg? czy do bmp? czy może odfotografowujesz?